Budowa Hospicjum

Nasza Misja i Cele

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Rocznie odnotowuje się ponad 171 tys. nowych przypadków, z czego ponad 100 tys. osób umiera. W Polsce działa obecnie 224 jednostki stacjonarnej opieki paliatywnej, jednak większość z nich ma zaledwie 15-20 miejsc. To dramatycznie wydłuża czas oczekiwania na dostęp do opieki, której potrzebują chorzy w zaawansowanym stadium choroby. Apelujemy o wsparcie budowy naszego hospicjum, które stworzy niezbędne miejsca dla terminalnie chorych, oferując wszechstronną, empatyczną opiekę w końcowym etapie życia.

Budowa Hospicjum

Naszym priorytetem jest budowa Śląskiego Centrum Hospicyjnego im. Św. Ojca Pio. Chcemy stworzyć nowoczesny ośrodek opieki paliatywnej dla dzieci i dorosłych, który zapewni bezpłatną pomoc medyczną oraz psychologiczną. Będzie to miejsce, w którym każdy pacjent znajdzie spokój, poczucie bezpieczeństwa oraz profesjonalną opiekę medyczną i duchową.

Miejsce wytchnienia dla dzieci i dorosłych

Zapewnimy pacjentom godne warunki, profesjonalną opiekę medyczną oraz wsparcie psychologiczne. Nasz zespół będzie koncentrować się na ukojeniu bólu fizycznego oraz zapewnieniu wsparcia emocjonalnego, aby pacjenci mogli spędzić swoje ostatnie dni w spokoju i godności.

Wsparcie rodzin w trudnym okresie

Choroba bliskiej osoby to ogromne wyzwanie dla całej rodziny. Naszym celem jest stworzenie miejsca, gdzie opiekunowie i krewni pacjentów znajdą wsparcie psychologiczne i emocjonalne. Chcemy, aby mogli skutecznie radzić sobie z trudnościami związanymi z opieką nad swoimi bliskimi.

Podnoszenie Świadomości społecznej

Dążymy do angażowania lokalnej społeczności w działania naszej fundacji, promowania idei wolontariatu oraz zwiększania świadomości na temat opieki nad osobami terminalnie chorymi. Uczestniczymy w różnych wydarzeniach kulturalnych, na których możemy nawiązać dialog z mieszkańcami i dzielić się naszymi wartościami. Prowadzimy Centrum Wolontariatu w naszym lokalu przy ul. Stolarzowickiej 11/1 w Bytomiu.

Wizualizacja Śląskiego Centrum Hospicyjnego im. Św. Ojca Pio

Dom hospicyjny

najważniejsze dane

Śląskie Centrum Hospicyjne im. Św. Ojca Pio będzie zlokalizowane na przestronnej i malowniczej działce przy ulicy Leśnictwo w Bytomiu. Działka o powierzchni 4500 mkw została przekazana przez władze Miasta Bytom w dzierżawę na 29 lat i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Miechowickiej Ostoi Leśnej.

Parter:

10 komfortowych pokoi dla dzieci i ich opiekunów z klimatyzacją oraz pełnym węzłem sanitarnym

Strefa hospicyjna: gabinet lekarski, gabinet psychologa, gabinet pielęgniarek, pokój zabiegowy, magazyn leków, punkt pielęgniarski, świetlica/jadalnia, pralnia, magazyn bielizny czystej, magazyn bielizny brudnej, recepcja, salka rodzinna ogólnodostępna.
W pełni wyposażona kuchnia zapewniająca całodobowe wyżywienie.

Pierwsze piętro:

10 klimatyzowanych pokoi dla dorosłych z pełnym węzłem sanitarnym (6 pokoi x 2-osobowe, 3 pokoje x 3-osobowe, 1 pokój – izolatka).
W pełni wyposażona kuchnia zapewniająca całodobowe wyżywienie. Strefa hospicyjna: gabinet rehabilitacji, gabinet zabiegowy, magazyn leków, gabinet lekarza, łazienka z podnośnikiem, pokój pielęgniarek, jadalnia/świetlica, pomieszczenie na wózki.

Drugie piętro:
Część administracyjna: biuro, sekretariat, gabinet dyrektora, sala konferencyjna, pomieszczenie socjalne, pomieszczenie dla wolontariuszy, archiwum.